Macrium Reflect

Macrium Reflect 2006 yılında Paramount Software adlı bir İngiliz şirketi tarafından geliştirilmiş ücretsiz ve işini iyi yapan bir disk yedekleme ve kalıp alma yazılımı. Diskin kalıbını alırken ve arşiv yedeklemesi yaparken Microsoft’un meşhur “Volume Shadow Copy” servisini kullanıyor. Bu sayede Windows çalışırken bile diskin kalıbını alarak eksiksiz bir yedekleme yapabilmenizi sağlıyor.

user posted image

Yazılımın ücretsiz ve ücretli sürümleri var ama ücretsiz sürümün yetenekleri işimizi görmeye yetiyor.Yazılım 32 bit ve 64 bir XP ve Vista’da çalışabiliyor. Program içerisinden hazırlayacağınız bir “Live CD” ile aldığınız kalıpları açılmamakta inat eden sisteminize yükleyebiliyorsunuz.

Şimdi örnek bir işlem yapalım: Windows’unuz C: sürücüsünde, CD yazıcınız da D: sürücüsünde olsun. Kalıbı almak için en iyi yöntem bağımsız bir bölüm (partition) kullanmaktır. Bu bölüm de E: olsun.

Macrium Reflect‘i çalıştırın. “Backup” menüsünden “Create Image” seçin.

user posted image

Create Backup Sihirbazı çıkar. Next tuşu ile kalıbı alınacak bölümü seçin ve tekrar Next tuşuna basın.

user posted image

Buradan Yerel Diskinizi (C:) seçin ve yedeklemenin yapılacağı E: sürücüsünü seçip, Next tuşuna basın. Finish Tuşuna basınca kalıp alma işlemi başlar. İşlem bittiğinde E: sürücünüzde, adı rastgele rakam ve harflerden oluşan ve uzantısı *.mrimg olan bir dosya göreceksiniz. Bu dosya C: sürücünüzün kalıbıdır. Sonraki aşamada Kurtarma CD’si hazırlanacak.

Macrium Reflect‘i çalıştırın ve “Other Tasks” menüsünden “Create Rescue CD” seçin. Kurtarma CD’niz için, Linux altında çalışacak (en hızlı yöntemdir bu) veya XP için daha sorunsuz olan BartPE seçenekleri vardır.

user posted image

Optik sürücünüze bir adet boş CDR koyarak işlemi tamamlayın. Bilgisayarınız açılmamakta direndiğinde veya başka sebeplerle geçmişe dönmeniz gerektiğinde Kurtarma CD’nizi kullanarak geçmişe dönüş yapabilirsiniz.

Macrium Reflect, iyi bir Ghost alternatifidir.

İndir

Yazar: ed2k
Kaynak: http://www.divxforever.in/index.php?showtopic=211012

Reklamlar

2 Responses to “Macrium Reflect”


 1. 1 DivXForever 12 Kasım 2008, 4:50 pm

  Yazımıza devam ediyoruz. Ancak, şimdi anlatacaklarım giriş seviyesi kullanıcıları için değildir. Yazıyı anlamakta güçlük çekiyorsanız, anlatılanları uygulamayanız. Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmayınız.

  Macrium Reflect’in marifetleri yukarıdaki yazıda anlattıklarımla sınırlı değil. Bu yazılımı şöyle bir amaç için de kullanabiliriz: Senaryomuz şu olsun:

  Bir dizüstü bilgisayar satın aldınız. Üzerinde Vista var. Şimdilerde yeni moda, satın alınan dizüstü ile birlikte bir Kurtarma (Recovery) CD’si vermemek. Maksat işletim sisteminin kopyalanıp korsan kullanımını önlemek. Ne yapıyor üretici? Sabit disk üzerinde bir gizli bölüm (partition) oluşturuyor. Nasıl oluşturuyor? Partition ID denen bir özelliği değiştirerek oluşturuyor. NTFS bölümlerde Partition ID 0x07 ise bu bölüm görülür ama 0x17 veya 0x27 ise bu bölüm explorer ile görülemez. Üretici fabrikada bu ayarı değiştiriyor bu sayede oluşturduğu gizli bölüme Kurtarma CD’sine koyacağı dosyaları koyuyor. Sonra siz, ihtiyaç duyduğunuzda, açılış sırasında (DOS altında iken) belirli bir tuş kombinasyonu ile (misal: Alt+F10) bu gizli bölüme ulaşıp İS’inizi yenileyebiliyorsunuz. Bu tuş kombinasyonunu MBR içerisine koymak üretici için hiç zor değil.

  Şimdi siz bir sebeple Vista’dan vazgeçip XP’ye tenzil olmak istiyorsunuz diyelim. Bu durumda diski formatlayıp yeni İS kuracaksınız. XP kurulum ekranına gelindiğinde o gizli bölümün varlığını görüyorsunuz ve “Bu da ne?” diyorsunuz, sonra da güzelce format işlemi yapıp kurulumu tamamlıyorsunuz. Sonra, bazı sürücüleri bulamadığınızdan veya başka bir sebepten geri dönüş yapmak istiyorsunuz. Ama nafile, kurtarma dosyalarını içeren o bölüm çoktan uçup gitti. Kurulum sırasında biraz akıllıca davranıp, o gizli bölümü format dışında tutmuş olsanız bile MBR silindiği için Alt+F10 ile boot loader’ı çalıştıramayacaksınız. Yandınız ki, ne yandınız.

  Bu senaryoda yardımcınız yine Macrium Reflect olacak. Vista altında çalışırken bu yazılım ile, gizli olsun veya olmasın, bütün bölümleri istediğiniz bir yere kopyalayabilirsiniz. Üstelik mevcut MBR ile birlikte. MBR yedekleme işlemi bu yazılımda otomatik olarak yapılıyor. İstediğiniz zaman da, önceden hazırlamış olduğunuz CD ile yedeklediğiniz bölümü tekrar diskinize yükleyebilirsiniz. Yüklenen bölüm MBR’ı da içereceğinden, söz konusu tuş kombinasyonu ile dizüstünüzü ilk günkü hâline kolayca getirebilirsiniz.

  Saçınızı başınızı yolmayın. Macrium Reflect ile lüzumsuz formatlara ve mavi ekranlara elveda deyin. Bugün format yarın deniz.

 2. 2 Hasibe Uğurlu 8 Ocak 2009, 1:47 am

  Yazınızı çok beğendim. Ben de uzun zamandır ücretsiz disk yedekleme yazılım arıyordum. Her yerde acronisi görmekten bıktım.

  Ben programın yedekleme için zamanlama ayarı veya yedekleyeceklerim arasında seçim yapma imkanı sunmasını istemiyorum.

  Sadece yedeklesin. Herhangi bir problemde yedeğimi geri yükliyeyim.
  Bu program yedeklediklerini sıkıştırıyor mu?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
İÇİNDEKİLER

ESKİ YAZILAR

Son Yorumlar

uTorrent Kullanımı hakkında mehmet emin
Subtitle Workshop İle Altyazı… hakkında ahmet
DVD’ye Türkçe Altyazı… hakkında bilal
Türk Filmleri Sözlüğü hakkında azad
DVD’ye Türkçe Altyazı… hakkında Madcezir

RSS DF’de Son Altyazılar

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS ED2K

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS BT

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: